Mikrograntový program: Podporíme osem nápadov za takmer tritisíc eur

Posted in: Správy
Tags:

Mať dobrý nápad a nenechať ho len tak zapadnúť prachom sa vypláca. Naše Občianske združenie Naša Sobota niektoré z nich podporí v celkovej sume približne 2700 eur, a to v rámci prvého kola mikrograntového programu zameraného na zlepšenie života občanov mesta Rimavská Sobota.

Spomedzi jedenástich projektov od obyvateľov mesta sme vybrali až osem nápadov, ktoré podporíme. „Náš mikrograntový program financujeme z 2% daní, ktoré nám ľudia venovali, za čo sme im nesmierne vďační. A radi by sme sa Soboťanom poďakovali tým, že im pomôžeme realizovať ich dobré nápady. Snažili sme sa vybrať rôzne projekty, aby mali svoju pestrosť,“ poznamenal Ivan Roško z o.z. Naša Sobota, podľa ktorého jednou z podmienok pri výbere projektov bolo, aby žiadateľ so svojím nápadom vedel osloviť čo najviac ľudí.

A ktoré nápady uzrú svetlo sveta?

Projekt Detské ihrisko pri rozprávkovom plote – podporíme aktívnych občanov na uliciach Dobšinského a Hostinského, ktorí si chcú svojpomocne dať do poriadku a skrášliť detské ihrisko. Okrem čistenia či farbenia by mali byť nainštalované aj nové hry, ako šmýkačka, drevený domček, futbalové bránky, či volejbalové stĺpy.

S druhým nápadom si Soboťania zacvičia v parku. Ide o cvičenie obyvateľov v parku, ku ktorému sa môže pridať každý okoloidúci. Pod vedením skúsenej lektorky sa uskutočnia cvičenia s prvkami jógy vo verejných priestoroch nášho mesta (parky, plážové kúpalisko, Kurinec, Kamenný Janko a podobne).

Na svoje si prídu streetworkoutisti. Naša Sobota prispeje k dobudovaniu cvičiska, kde nainštalujú novú cvičebnú „klietku.“

Materská škola na Sídlisku Rimava bude štvrtým podporeným nápadom. Ich projekt Rozkvitnutá škôlka je zameraný na revitalizáciu a skrášľovanie školskej záhrady a vytvorenie podmienok pre efektívnu environmentálnu výchovu deti. Majú sa výsadiť okrasné dreviny a kvetinové záhony, pričom budú rastliny označené informačnou tabuľou. Deti sa tak naučia spoznávať rastliny a stromy podľa listov a plodov

Free art Friday Rimavská Sobota, to je názov piateho nápadu, ktorý sme vybrali. Tento projekt má ako prvý priniesť na Slovensko túto jedinečnú akciu, počas ktorej budú môcť profesionálni ale hlavne amatérski umelci žijúci alebo pochádzajúci z nášho mesta prezentovať svoju tvorbu a dostať sa do povedomia verejnosti. Počas akcie si jej návštevníci budú môcť bezplatne zobrať domov jedno z vystavených umeleckých diel, budú sa môcť s prítomnými umelcami stretnúť, porozprávať sa s nimi, či sa s nimi vyfotografovať.

Teraz by mali zbystriť pozornosť nielen deti, ale aj ich rodičia na sídlisku Rimava. Pokryk: Šmykom hurá! bude možno často počuť z úst vašich ratolestí. Postará sa o to nová šmýkačka pri bytovke, kde by ju chceli umiestniť aktívni rodičia na Sídlisku Rimava, ktorí sa zapojili aj do nedávneho upratovania, aby si tak zlepšili detské ihrisko.

Medzi ďalšími projektami, ktoré podporíme bude aj interaktívna zábavno-vedomostná súťaž pre žiakov stredných škôl, ktoré pôsobia v regióne Gemer-Malohont,Kvízmajster. Táto súťaž sa tematicky zameriava na oblasť slovenskej, miestnej a regionálnej kultúry. Kombinuje prvky známych televíznych šou, akými sú Jeopardy!, Milionár, Duel, Riskni milión! či Milujem Slovensko.

Osmičku vybraných projektov uzatvára rimavskosobotský skatepark, v ktorom pribudne nová prekážka.

Ostatní však nemusia zúfať. V mikrograntovom projekte chceme pokračovať aj budúci rok. Veríme, že nás Soboťania znova podporia prostredníctvom 2% ich daní, chceme v tejto aktivite pokračovať. Je tu množstvo dobrých nápadov a bola by škoda zopár z nich nezrealizovať. Ak teda máte aj Vy dobrý nápad, nenechajte ho zapadnúť prachom a podeľte sa s ním s ostatnými. S jeho realizáciou Vám môže pomôcť aj o.z. Naša Sobota.

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options