Akčný plán okresu na zvýšenie zamestnanosti sa už pripravuje

Posted in: Správy
Tags:

Akčný plán, ktorý má využívať výhody nového zákona na podporu znevýhodnených regiónov, pripravujú už aj v okrese s najvyššou mierou nezamestnanosti, v Rimavskej Sobote. Na jeho základe by mala vláda následne finančne podporiť projekty na zvýšenie zamestnanosti v regióne. O jeho konkrétnej podobe rokovali na dnešnom pracovnom stretnutí na Okresnom úrade viacerí zástupcovia miest a obcí, OZ Naša Sobota, združení, ako aj odborníci či predstavitelia vlády SR. Ako pre Rimava.sk uviedol poradca ministerstva financií Štefan Chudoba, hľadajú riešenie ako vytvoriť pre okres lepšie podmienky v oblasti zamestnanosti a pomôcť ľuďom, aby sa pokiaľ ide o pracovné možnosti súčasný nepriaznivý stav zmenil. Expertná skupina podľa jeho slov pracuje pre 12 okresov Slovenska a zatiaľ majú za sebou hotový akčný plán v okrese Kežmarok, ktorý by mal byť zanedlho predmetom rokovania vlády. S predbežným akčným plánom v Rimavskej Sobote bol Chudoba podľa jeho slov veľmi prekvapený.

Ing. Štefan Chudoba, PhD.„Na počudovanie tá mladá skupina ľudí, ktorí sa toho chytili dala tomu veľmi dobrú koncepciu,“ zdôraznil. Ako spomenul, budú sa snažiť motivovať výraznejšie starostov a to najmä v oblasti podnikov verejných služieb. „Bez toho cesta dopredu nie je možná,“ tvrdí Chudoba, podľa ktorého potrebujú veľmi rýchlo zmeniť duálne vzdelávanie a praktické vzdelávanie marginalizovaných skupín, predovšetkým pre najjednoduchšie povolania. V regióne s približne 7 tis. dlhodobo nezamestnanými takto plánujú rozvinúť oblasť poľnohospodárstva a priemyslu. Na ich podporu by mali využiť štátny rozpočet, predovšetkým aj podporu operačných programov. Podľa Chudobu to bude na rozhodnutí vlády. „Sľubujeme si od toho, že v priebehu piatich rokov by to do regiónu malo priniesť veľmi výrazný pokles nezamestnanosti,“ dodal.

Marián Štúrik

Veľmi dobré pocity zo stretnutia mal aj Marian Štúrik, zástupca Občianskeho združenia Naša Sobota, ktoré bolo iniciátorom uplynulých stretnutí so zástupcami ministerstva financií ako aj so zástupcami regiónov s vysokou nezamestnanosťou. Ako ďalej uviedol, akčný plán má skutočne reálne kontúry, konkrétnosti však z dôvodu rozpracovanosti zatiaľ neuviedol. Podľa jeho slov je projekt zameraný na zamestnanosť, čo je cieľom tejto celej aktivity. „Podporiť určité projekty, na druhej strane nepodporovať ich bezhlavo ale vyslovene za účelom zvyšovania zamestnanosti. „Ak niekto niekoho zamestná, získa za to určité výhody,“ priblížil Štúrik a dodal, že po dnešnom stretnutí je presvedčený, že vláda sa touto problematikou reálne chce zaoberať, plány vlády sú dlhodobé a na viac ako 90 percent sa zhodujú s ich predstavou. „Pracujeme na veciach, ide sa správnym smerom a myslím si, že to bude mať veľmi dobrý výsledok pre tento okres,“ dodal Štúrik.

 

PHDr. Vladimír Ledecký

„Plán je veľmi akčný a praktický a sú tam konkrétne aktivity, konkrétne peniaze, projekty a ľudia. A akčný preto, že aktivity sa budú realizovať v tomto roku, takže nie sú to nejaké plánované aktivity do budúcnosti,“ priblížil na stretnutí pre Rimava.sk Vladimír Ledecký, starosta obce Spišský Hrhov, kde majú podľa neho dobré skúsenosti s obecnými podnikmi so širokou škálou aktivít ako napríklad výroba štiepky, brikiet a paliet, stavanie drevostavieb, sušenie čajov spojené s balením a distribúciou. „Som príjemne prekvapený ako sú vaši ľudia pripravení a že majú akčný plán a vlastné projekty,“ povedal starosta Spišského Hrhova a dodal, že ich obecný podnik je veľmi ziskový, takže môžu skúšať už aj ďalšie nové veci a obracajú sa na nich starostovia zo Slovenska.

stretnutie-akcny-plan-011

Zdroj: Rimava.sk

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options