Takto sa v Rimavskej Sobote oslavoval Deň detí

Posted in: Správy
Tags:

Jedna veľká oslava, vyše päťdesiat atrakcií, tisícky detí aj dospelákov, nespočetne veľa detských úsmevov, prekvapení, darčekov, sladkostí a zážitkov. Taký bol Medzinárodný deň detí v Rimavskej Sobote. Mestská záhrada sa v sobotu zmenila na miesto, kde sa naraz hralo, súťažilo, skákalo, spievalo, tancovalo, vyhrávalo aj pomáhalo, kde si najšikovnejší splnili sen o Disneylande a najštedrejší podali pomocnú ruku rodičom chorého dievčatka.

Už od rána bolo vidieť, že do mestskej záhrady smeruje mnoho ľudí zo sídlisk či odľahlejších častí mesta, prichádzali však aj návštevníci z okolitých obcí – s  najmenšími bábätkami v kočíkoch, s drobcami, s malými škôlkarmi aj veľkými školákmi. “Je ťažké povedať, koľko ľudí prišlo celkovo na oslavu Dňa detí, niektorí si počas dňa odskočili domov a znovu sa vrátili, v najväčšej špičke tu bolo asi päť tisíc ľudí, odhadujeme, že počas celého dňa sa ich mohlo vystriedať okolo sedemtisíc,” povedal pre Rimava.sk Marián Štúrik, hovorca Občianskeho združenia Naša Sobota, ktoré celú oslavu Dňa detí zorganizovalo. K iniciatíve sa však pripojili aj miestne školy, krúžky, športové kluby, Centrum voľného času Relax a mnohí ďalší, ktorí si pre deti pripravili zaujímavé stanovištia. Deti sa striedali pri plnení rôznych úloh, obdivovali zvieratá aj obrovský traktor, súťažili, neúnavne skákali v nafukovacom hrade, ťahali rodičov od jednej atrakcii ku druhej. Pri amfiteátri nejedno z nich zatajilo dych, keď videlo v akcii policajtov aj hasičov, ktorí prišli predviesť nielen ukážky svojej práce ale aj techniku. Na pódiu sa spievalo aj tancovalo, Šašo, Pipi Dlhá Pančucha ale aj ich pomocníci bavili deti a rozdávali sladkosti. Nie nadarmo znel niekoľkokrát z reproduktorov známy hit „Happy“…

Popri tom všetkom sa ale aj vážne súperilo. Spolu 29 tímov sa zaregistrovalo do veľkej súťaže o výlet do Disneylandu. A že to bola súťaž, v ktorej finálové družstvá skutočne zabojovali, dosvedčila aj posledná disciplína. Až podvečer mnohí zistili, načo má slúžiť veľký indiánsky totem. Dospeláci sa museli obetovať, nasadiť si okuliare a vydržať detský „útok“ kečupom, horčicou, múkou, vajíčkami, džemom a inými lákavými ingredienciami. Výsledok stál za to.

Deti však počas dňa vytvorili aj iné, krajšie dielo. Približne tristo párov detských rúk zanechalo svoj odtlačok na veľkom obraze, ktorý mal pomôcť ich malej kamarátke Nelke so svalovým ochorením. V napínavej dražbe obrazu sa napokon suma vyšplhala až na tisíc eur, ktoré pomôžu rodičom trojročného dievčatka. Sumu ešte navýši výťažok zo zberu papiera – každý člen tímu, ktorý súťažil o Disneyland, musel totiž priniesť aspoň 10 kilogramov. Takáto „vstupenka“ napokon znamenala až 1 600 kilogramov ďalšej pomoci pre Nelku.

Večer čakalo na všetkých žrebovanie tomboly, v hre bolo množstvo cien. Najväčšie výkriky radosti však prišli pri dlho očakávanom vyhlasovaní výsledkov súťaže o výlet do zábavného parku, plného disneyovských postavičiek. Po tom, ako sa najšikovnejšie tímy postavili na stupeň víťazov, mohol byť hlavný program osláv ukončený. Veľkolepú bodku na záver dal večerný ohňostroj. Ten už iste mnoho detí sledovalo len zo svojich postieľok, keď zaspávali plné zážitkov a dojmov z príjemne stráveného dňa.

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options